×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2 Mayıs 2014 Cuma günü, 2008 yılında Mimarlar Odası’nın Büyük Ödül (Sinan Ödülü) ile ödüllendirdiği mimar Ziya Tanalı’nın, ise Karşılaştırmalı Sanat ve Edebiyat alanında önemli bir kuramcı, şair ve yazar Jose Maria Paz Gago’nun, günümüz mimarlığının ayrıcalıklı örneklerini ortaya koymakta olan, uluslararası birçok ödül sahibi ve önde gelen İspanyol mimarlarından Antonio Cruz ve Arturo Franco’nun katılımı ile g“Mimaride Etik” konulu bir panel düzenlemiştir.

Aynı gün mimar M. Ziya Tanalı’ nın eserlerinden oluşan bir serginin açılışı da gerçekleştirilmiştir.

mimaride-etikBugün mimarlık ortamında öne çıkan yaklaşımların, dergilerde yer alan mimarlık örneklerinin aksine İber Yarımadası’nda ve Latin Amerika’ da usulca sürmekte olan bir başka mimarlık var. Bu yaklaşım, sık olmasa da karşı konulamaz duruşuyla örneğin, Alvaro Siza, Raul Hestenes Ferreira, Carlos Ferrater, Alvaro Fernandes Andrade’nin yapıları ile zaman zaman mimarlık ortamında yer alıyor ve günümüz mimarlık disiplinine önemli katkıda bulunuyor.

2008’de gerçekleştirilmiş olan11. Ulusal Mimarlık Ödülleri ve Sergisi kapsamında değerli mimar Ziya Tanalı, “Sinan Ödülü”ne değer görülürken, Seçici Kurul, ödülde Tanalı’yı şu sözlerle tanımlamıştı:

“Mimarlık ortamının sadece Türkiye´de değil, bütün dünyada giderek farklılığa dayalı bir kimlik arayışını temel meşrulaştırma aracı olarak kullandığı, mimarlığın herşeyden önde bir tüketim nesnesi olarak algılanmaya başladığı bir dönemde Tanalı, mimarlığın asli değerlerini geri çağıran, bu anlamda mimarlığı salt bir biçim denemesi olarak algıyan anlayışlara alternatif olacak biçimde disipliner çeşitliliğe inanan, biçimi işlevin yanısıra sanat, felsefe, kültür gibi girdilerin etkilerinin sonuç ürünü olarak gören bir anlayışı temsil ediyor.”

21. yüzyılda teknolojik ilerlemeler, mimarlığın kavramları ve sorumlulukları, kısaca mimarlıkta etik konuları sorgulamaya yönelik bu etkinlikte, Ziya Tanalı ve eserlerinden oluşan sergi Türkiye’de gerçekleşen mimarlık pratiğinde önemli örneklerden birisini oluşturmuştur.