STÜDYO SEÇİM ESASLARI

Çankaya Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Dikey Stüdyolara Öğrenci Yerleştirme Esasları

1. ARCH 102 Introduction to Architectural Design dersinden ARCH 201 Architectural Design Studio I dersine İLK DEFA geçecek öğrenciler stüdyo seçimi yapmazlar. Bu öğrencilerin stüdyolara dağılımı ilgili bölüm komisyonu tarafından yapılmaktadır.

2. ARCH 201 Architectural Design I (tekrar alanlar), ARCH 202 Architectural Design II, ARCH 301 Architectural Design III, ARCH 302 Architectural Design IV, ARCH 401 Architectural Design V, ARCH 402 Architectural Design VI derslerini alan öğrenciler:

2.1 Her stüdyonun ilgili yarıyılda çalışacağı konular ders kayıt gününden bir gün önce stüdyolar panosunda ve Mimarlık Bölümü web sayfasında duyurulmaktadır.

2.2 Her öğrencinin, şahsen bölüme gelerek, Üniversite tarafından açıklanan, “ders kayıt döneminin bitimine kadar” bölüm sekreterliğinde bulunan stüdyo seçim fişini doldurup, imzalayıp, transkriptinin basılı bir kopyasıyla beraber stüdyo koordinatörlüğüne (Yrd. Doç. Dr. Ceren Katipoğlu) teslim ederek stüdyo seçimi yapması gerekmektedir. Stüdyo seçim fişini eksik dolduranlar ve transkripti eksik olanlar hakkında (2.4.4.) maddesi uygulanır. E-posta veya aracı yoluyla yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

2.3 Kurallara uygun stüdyo seçimi yapmış olan öğrencilerin stüdyo yerleştirmelerinde, öğrencinin stüdyo seçim sırası esastır.

2.4 Stüdyoyu seçen öğrencilerin sayısı ile kontenjanlar arasında fark olursa,

2.4.1. Bir önceki dönem alınan mimari tasarım dersi notu yüksek olan öğrenci ler ilk tercihlerine yerleşmede öncelik sahibi olular.

2.4.2. Bir dönem önceki mimari tasarım dersi notunun aynı olması durumunda, bir dönem önceki dönem not ortalaması en yüksek olan öğrenciler öncelik sahibi olur.

2.4.3. Tüm mimari tasarım dersi notlarının ortalamasının da da aynı olması durumunda, CGPA notu en yüksek olan öğrenci seçim sırasında önceliğe sahiptir.

2.4.4. Sebebi ne olursa olsun, ders kayıt dönemi sürecinde stüdyo seçimi yapmayanlar veya kurallara uygun olmayan stüdyo seçimi yapanlar bu süreden sonra seçim yapamazlar, yapsalar dahi dikkate alınmaz. Bu öğrenciler stüdyolar koordinatörlüğü tarafından stüdyolara yerleştirilir.

2.4.5. Kontenjan dolu olduğu için, öğrenci ilk tercihine yerleştirilememişse ve bir alttaki tercihi olan stüdyo kontenjanları da doluysa, bir önceki dönem alınan mimari tasarım dersi notu yüksek olsa bile kontenjanı uygun olan stüdyoya yerleştirilecektir.

2.4.6. Üniversitenin herhangi bir nedenle kayıt dönemini stüdyo derslerinin başlamasının sonrasına uzatması durumunda stüdyo derslerinin başlamasından en az bir gün önce seçim yapılması gerekir. Aksi takdirde (2.4.4) maddesi uygulanır.

3. Aynı dersi alıyor olmak kaydıyla derslerin başladığı ilk ders gününün sonuna kadar iki öğrenci, karşılıklı olarak, proje notuna bakılmaksızın, stüdyolar koordinatörlüğünün onayıyla, stüdyo değiştirebilir. Bu durumda öğrencilerin karşılıklı anlaşması esastır. Stüdyolar koordinatörlüğü bilgisi dışında stüdyo hocaları onay verse bile öğrenci değişimi yapılamaz, yapılırsa geçersiz sayılır.

4. Düzensiz/İrregular durumdaki öğrenciler stüdyo seçimi yapacaklardır ve stüdyo seçim kuralları 2 maddedeki gibidir, ancak öğrenci sayısına bağlı olarak, tüm stüdyolarda tasarım konusu açılmayabilir, Bu durumda öğrencilerin stüdyolara dağılımı stüdyolar koordinatörlüğü tarafından, yapılacaktır.